Zapraszamy do współpracy

Przemysł spożywczy

Skrobia ziemniaczana

 

Oferujemy szereg różnorodnych produktów przeznaczonych dla firm działających w branży spożywczej. W naszej ofercie znajdują się nie tylko skrobie natywne, ale również skrobie modyfikowane jak: skrobia ziemniaczana oraz skrobia pszenna.

 

W ostatnich latach wzrosło wykorzystanie skrobi modyfikowanych (skrobia ziemniaczana, skrobia pszenna), w związku z ich cennymi właściwościami takimi jak: stabilizowanie, czy zagęszczanie produktów.

 

Skrobia to rodzaj węglowodanów, który można znaleźć w podstawowych produktach spożywczych, takich jak ryż, kukurydza, pszenica i ziemniaki. Skrobia ekstrahowana z ziemniaków jest naturalnie nazywana skrobią ziemniaczaną. Czasami skrobia ziemniaczana występuje również pod nazwą mąki ziemniaczanej. Skrobia ziemniaczana cechuje się klarownym białym kolorem, neutralnym smakiem, wysoką siłą wiązania oraz minimalną ilość białka lub tłuszczu. Wszystko to razem sprawia, że ​​skrobia ziemniaczana jest produktem wszechstronnym i często używanym, niezależnie od tego, czy jest stosowana w przemyśle spożywczym, czy jako baza do klejów i spoiwa. Ponadto skrobia ziemniaczana nie zawiera glutenu.

 

Skrobia ziemniaczana może być z grubsza podzielona na dwie kategorie: skrobię natywną i modyfikowaną. Pierwszy typ odnosi się do produktu naturalnego i niezmienionego. Drugi rodzaj skrobi został zmieniony w celu poprawy pewnych właściwości (takich jak struktura lub rozpuszczalność) i uczynienia go bardziej odpowiednim do nowoczesnego przetwarzania. Na przykład, aby stała się bardziej odporna na ekstremalne temperatury, czy mieć lepsze właściwości wiążące. Skrobię można zmieniać poprzez modyfikację fizyczną (taką jak wytłaczanie lub gotowanie skrobi) lub modyfikację chemiczną (taką jak utlenianie i hydroliza). Należy zauważyć, że modyfikacja niekoniecznie oznacza modyfikację genetyczną.

 

Komórki ziemniaków zawierają ziarna skrobi (zwane także leukoplasty). Ziemniak należy zmiażdżyć, aby uwolnić skrobię, którą następnie suszy się na proszek. Wiele rodzajów ziemniaków jest specjalnie uprawianych do produkcji skrobi ziemniaczanej; wybierane są odmiany o wysokiej zawartości skrobi. Nie obejmuje to słodkich ziemniaków, ponieważ są to zupełnie inne gatunki. Słodkie ziemniaki są uważane za warzywa bogate w skrobię, ale nadal są mniej idealne do wykorzystania jako skrobia ziemniaczana. Ogólnie ziemniaki uprawne są używane do produkcji skrobi, ale istnieje również bardziej zrównoważona druga opcja: skrobia ziemniaczana bocznego strumienia. Oznacza to zbieranie skrobi, która uwalnia się podczas przetwarzania ziemniaków, na przykład podczas produkcji frytek. Optymalny odzysk skrobi oszczędza fabryki zarówno wody, jak i CO2. Ponadto wybór skrobi bocznej zapewnia, że ​​ziemniaki uprawne mogą być wykorzystywane do rzeczywistych celów spożywczych. Zmniejsza to marnowanie żywności i maksymalizuje wykorzystanie produktów ubocznych.

 

Skrobia ziemniaczana i jej pochodne mają duże znaczenie handlowe i produkcyjne, ponieważ decydują o konsystencji. Sposób działania skrobi jest regulowany przez jej ziarnistą i molekularną architekturę oraz kontakt z innymi składnikami.

 

Skrobia ziemniaczana to doskonała siła wiązania, dzięki czemu jest idealnym składnikiem klejów i spoiw. Skrobia ziemniaczana jest naturalnym składnikiem, co przez jej biodegradowalne właściwości może przyczynić się do ekologicznego wizerunku danego produktu i poprawę celów firmy w zakresie jej zrównoważonego rozwoju.

 

Skrobia ziemniaczana ma szerokie zastosowanie techniczne, spożywcze i nie tylko. Nie bez powodu jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów skrobi.

 

 

Poniżej zamieszczamy listę oferowanych przez nas produktów:

 

  • Skrobia ziemniaczana natywna
  • Skrobia pszenna natywna jest wyrobem naturalnym. Uzyskiwana jest z ziaren pszenicznych, powstaje na skutek procesu wielostopniowego mielenia, oddzielania oraz wymywania. Szeroko wykorzystywana w przemyśle, począwszy od wypieku chleba, poprzez produkcję wyrobów cukierniczych aż po zagęszczacz do zup oraz sosów.
  • Skrobia modyfikowana – powstaje wskutek modyfikacji właściwości fizycznych lub chemicznych skrobi naturalnej (skrobia ziemniaczana, skrobia pszenna). Proces ma na celu poprawę jej właściwości oraz nadanie pożądanych atutów. Stanowi obecnie nieodłączny dodatek wielu produktów spożywczych. W naszej propozycji dostępne są:z
    • Modyfikowana skrobia ziemniaczana

    - E 1404 HS CS
    - E 1410 HS CS
    - E 1412 HS CS
    - E 1414 HS
    - E 1420 HS
    - E 1422 HS CS
    HS – rozpuszczalny na gorąco
    CS – rozpuszczalny na zimno

     

    • Modyfikowana skrobia pszenna

    - M 5053
    - M 5070

  • Gluten pszenny
  • Mąka pszenna
  • Śruta pszenna jest produktem powstającym wskutek zmielenia ziaren pszenicy. Jest szeroko wykorzystywana w przemyśle piekarniczym przy produkcji mąk oraz makaronów. Śruta stanowi również doskonały dodatek do wypieku pieczywa.
  • Otręby pszenne – czyli produkt powstający w procesie produkcji mąki z pełnego przemiału. Niezmielona łupina zostaje odsiana w postaci otrębów (mimo że w rzeczywistością są produktem odpadowym, stanowią najbardziej zdrową część ziarna). Zawierają one wiele witamin (m.in. B1, B3, C) oraz soli mineralnych (tj. cynk, jod, magnez) oraz są bogatym źródłem błonnika pokarmowego.
  • Granulowane skrobie ziemniaczane
  • Suszony syrop skrobiowy

Serdecznie zapraszamy do współpracy!