Lepiszcze (spoiwo) do brykietu i pelletu
Lepiszcze to modyfikowana skrobia pszenna. Jest ona doskonałym środkiem klejącym, który znalazł zastosowanie w produkcji różnego rodzaju produktów – wykorzystuje się lepiszcze do brykietu (spoiwo do brykietu) z miału węgla drzewnego (brykiet drzewny) i kamiennego, lepiszcze do pelletu z trocin, słomy i flotu. Stosowanie lepiszcza ze skrobi pszennej jako spoiwo do brykietu (lepiszcze do brykietu) wymaga jedynie wymieszania z surowcem, lekkiego nawilżenia (w przypadku produktów suchych). Tak uzyskaną masę podaje się na brykieciarkę. Gdy brykiet drzewny zostanie uformowany, musi on zostać poddany procesowi suszenia. Zalecane dozowanie dla miału węgla drzewnego 5 – 7 %. Dozowanie dla pelletów z trocin, słomy, flotów, miału węgla kamiennego lub brunatnego od 0,5 do 2,5 %.
Skrobia ziemniaczana to odżywcze, całkowicie naturalne, uniwersalne spoiwo o niskiej zawartości inkluzji. Poprawia jakość i trwałość pelletu i brykietu oraz dodaje właściwości smarnych dla łatwiejszego przetwarzania. Skrobia ziemniaczana jest dodawana w celu związania i połączenia składników podczas procesu produkcji pelletu oraz zmniejszenia pęknięć i drobnych cząstek.
Skrobia ziemniaczana służy do zwiększenia wytrzymałości brykietu i pelletu oraz utrzymania ich jakości na etapie produkcji, a także podczas transportu i magazynowania.
Skrobia ziemniaczana tworzy wiązanie adhezyjne wokół cząstek brykietu lub pelletu w celu związania ich razem i tym samym zwiększania wytrzymałości. Skrobia ziemniaczana łatwo miesza się ze wszystkimi surowcami do produkcji brykietu i pelletu. Do tego skrobia ziemniaczana nie wywołuje dymu, nieprzyjemnie pachnących lub żrących gazów.
Skrobia jest najpowszechniejszym spoiwem, choć zwykle jest droższa w porównaniu z innymi materiałami. Nie musi to być klasa spożywcza. Ogólnie do wytwarzania brykietów potrzeba około 4-8% skrobi. Źródłem skrobi może być skrobia pszenna, skrobia ziemniaczana, skrobia kukurydziana, mąka kukurydziana, mąka pszenna, mąka ryżowa, mąka z manioku itp. Aby użyć skrobi jako spoiwa, należy najpierw zżelatynizować skrobię, którą dodaje się do wody i podgrzewa do uformować lepką konsystencję, a następnie dodać do miksera, aby wymieszać z sproszkowanym węglem drzewnym.
Skrobia ziemniaczana jest przyjazna dla środowiska i pomaga brykietowi palić się stabilnie przez dłuższe godziny. Daje to gorący, długotrwały, praktycznie bezdymny ogień. Jest czysto palącym się spoiwem i nie zwiększa zawartości popiołu.
Porównanie dostępnych na rynku produktów i metod pokazało, że lepiszcze do brykietu (spoiwo do brykietu), czy lepiszcze do pelletu ze zmodyfikowanej skrobi pszennej jest najbardziej wydajnym i efektywnym sposobem na uzyskanie brykietu lub pelletu i stanowi dobrą alternatywę dla innych sposobów. Jako spoiwo skrobiowe, lepiszcze do brykietu i lepiszcze do pelletu nie mają sobie równych. Dlatego polecamy lepiszcze dla wszystkich, którzy produkują brykiet i chcą otrzymać spoiwo do brykietu lub lepiszcze do pelletu w dobrej cenie.
Spoiwo do brykietu (lepiszcze do brykietu, lepiszcze do pelletu) jest dostępne w dwóch rodzajach opakowań: w formie wielowarstwowych papierowych worków wentylowych po 25 kg netto (paleta 675 kg) lub w workach typu Big Bag po 900 kg.
Lepiszcze do pelletu i lepiszcze do brykietu pomagają wytwarzać trwałe produkty, które są twarde, ale niezbyt kruche i mniej podatne na pękanie lub rozpadanie się podczas transportu i przechowywania.
Ponieważ brykiety powinny charakteryzować się krótkim czasem rozpalania i mniejszym zadymieniem, a także wysoką temperaturą maksymalną i długim czasem palenia, brykiety, których naturalnym spoiwem jest skrobia ziemniaczana są znacznie bardziej odpowiednie do palenia niż inne wykorzystywane materiały.
Osoby, które interesuje spoiwa do brykietu (lepiszcze do brykietu, lepiszcze do pelletu) ze skrobi modyfikowanej lub innych produktów jak skrobia ziemniaczana FOODPOL-SERVICE zapraszamy do kontaktu i nawiązania współpracy! W razie potrzeby każdy klient może liczyć na fachowe doradztwo i wsparcie przy wyborze najlepszego dla siebie rozwiązania, niezależnie, czy w grę wchodzi skrobia pszenna, skrobia ziemniaczana, czy inne wyroby!